Najnovšia verzia tradične dostala názov po ďalšej jazzovej legende, tentoraz po klaviristovi Budovi Powellovi. V rovnakom čase vyšli aktualizácie terajšej základnej témy TwentyFifteen a takisto dvoch dôležitých modulov: All In One SEO Pack a Contact Form 7. Zálohuj si svoju databázu (istota je istota) a hneď môžeš aktualizovať. Niekoľko mojich webov už prekonalo tento proces bez akýchkoľvek problémov, takže s veľkou pravdepodobnosťou nebude žiadny problém ani u teba.
Nová veľká verzia nasledovala pomerne rýchlo po rôznych zaplátaniach: včera a predvčerom som dostala informáciu o podverziách 4.1.1. a 4.1.2., potom zo včera na dnes (medzitým som už zaktualizovala niekoľko webových stránok) prišla nová správa o 4.1.3, a potom ešte skôr než som stihla pohnúť pohnúť myšou, systém už vypisoval, že je pripravený na aktualizáciu na 4.2.
Pamätáš sa, však: podverzie (ktoré opravujú iba chyby a bezpečnostné diery) sa od verzie 3.7 aktualizujú automaticky, pri predvolenom nastavení treba zasiahnuť iba pri veľkých verziách – ako je aj terajšia verzia.
Na prvý pohľad nezbadáte po aktualizácii veľa rozdielov. Z informácií privítacej obrazovky vysvitne, že WordPress sa čoraz viac zameriava na mobily: pomocou funkcie (ktorú u nás nepoužíva veľa užívateľov) Press This sa dá čoraz ľahšie zdieľať obsah na blogu – v podstate počas jazdy môžeš zo svojho mobilu zdieľať videá, fotky, hocičo, čo si myslíš, že si zaslúži oznámenie. O užitočnosti alebo neužitočnosti tejto funkcie rozhodne prax…
Máš viac možností, ak používaš špeciálne znaky – ak by si, dajme tomu, chcel písať texty v čínštine, japončine alebo kórejčine, alebo ak potrebuješ matematické alebo hudobné symboly. Ale ak by si chcel, aby bola tvoja webstránka farebnejšia, bláznivejšia, pomocou novej emoji funkcie môžeš používať aj také znaky, ako srdce, žaba, opica, kúsok pizze a veľa iných 🙂 – pozri: .
V položke menu Vzhľad si odteraz môžeš vyberať aj témy – medzitým ich môžeš otestovať a zistiť, aký by bol vzhľad tvojej webstránky s tou ktorou témou. Z nových zdrojov môžeš vkladať odkazy, aby sa publikovali správne (Tumblr, Kickstarter), a aktualizácia modulov sa stala jednoduchšou a rýchlejšou: v položke menu Moduly kliknutím na odkaz „Aktualizovať teraz“ sa nedostaneš na pomalšiu obrazovku aktualizácie, ale hneď, lokálne sa modul zaktualizuje.
Spomedzi noviniek „Pod kapotou“ je pre užívateľa najzaujímavejšia zmena kódovania databázy: utf8mb4 znamená celkovú podporu znakov so štyrmi bajtmi. Druhou novinkou, užitočnou pre viacerých užívateľov, je možnosť dať programom pre slabozrakých a nevidiacich priamo príkazy, čo a ako majú prečítať – pomocou príkazov Java Script.
Predstavenie novej veľkej verzie si môžeš pozrieť tu (v angličtine):
Pridaj komentár