Hurá, sťahujeme sa

Aj pri obozretnom vyberaní poskytovateľa webhostingu sa hocikomu môže stať, že svoju pekne spravenú WordPress webovú stránku bude z nejakého dôvodu potrebovať presťahovať na nový webhosting. Pretože tu nejde iba o niekoľko html stránok, ale o redakčný systém, nestačí iba skopírovať súbory, ktoré sú na vašom webhostingu. Netreba sa však zľaknúť ani v tomto prípade, presťahovať WordPress nie je zložité, len si treba dávať pozor na správne poradie krokov.

UPOZORNENIE: Tento postup treba používať iba v tom prípade, ak sťahujete svoj blog na iný webhosting!!! Ak zostanete na tom istom webhostingu, len chcete preložiť WordPress do inej podmapy, treba postupovať krokmi opísanými v príspevku Skúšame a zaostrujeme”.

V podstate existujú dva prípady: nie je jedno, či chcete kopírovať iba obsah, alebo aj nastavenia. Pozrime sa postupne, kedy aké kroky treba urobiť!

Prvý prípad: príspevky, stránky, komentáre sú v peknom počte, ale nemáte dôkladne pretvorené moduly, registrovaných čitateľov pozbieraných cez modul WordPress autorespondera a podobne

1. Export z už existujúcej WordPress webovej stránky

Nástenka -> Nástroje -> Export. Kliknite na tlačidlo „Export“ a uložte súbor niekam, kde ho ľahko nájdete.

Ak sa zmení aj doménové meno, otvorte si svoj vyexportovaný súbor (názov súboru bude mať tvar wordpress.2014-10-25.xml, samozrejme, dátum bude aktuálny), v textovom editore alebo v PSPad Editore (Word, WordPad, Dreamweaver a podobné, samozrejme, neprichádzajú do úvahy), a funkciou Výmena vymeňte pôvodnú doménu za novú. Uložte súbor pod iným názvom, aby vám zostal aj pôvodný, aj nový (istota je istota).

2. Skopírovanie súborov z webhostingu

Pripojte sa pomocou FTP na svoj webhosting. Súbory v hlavnej mape (koreňový adresár), a tiež obsah máp wp-admin a wp-includes sú systémové súbory WordPress, tieto si nepotrebujete ukladať. Kvôli jednoduchosti si však uložte celú mapu wp-content: v nej sú jazykové nastavenia, moduly, témy a už nahraté súbory (aj produkty e-shopu).

3. Inštalácia WordPress obvyklým spôsobom na nový webhosting

Stiahnite si (ak ju ešte nemáte) najnovšiu verziu, rozbaľte ju a skopírujte pomocou FTP, nastavte súbor wp-config.php podľa údajov databázy, ktoré ste dostali od poskytovateľa, a aj tento skopírujte na nový webhosting, potom napíšte do prehliadača cestu na vašu webovú stránku a nainštalujte WordPress obvyklým spôsobom.

4. Skopírovanie vašich súborov

Obsah celého uloženého súboru wp-content skopírujte tam, kam patrí: môžete to urobiť aj po podmáp, alebo aj tak, že vymažete predvolenú podmapu wp-content a skopírujete vlastnú (ba dokonca, ak ste šikovní, neskopírujete predvolenú, ale hneď používate vlastnú).

5. Import na novej WordPress webovej stránke

Nastavenia -> Nástroje -> Import -> WordPress. Takto sa za jednu minútu dostanú príspevky, stránky, komentáre, odkazy, kategórie a značky naspäť na svoje miesto.

6. Nastavenia.

Prezrite si v menu položku Nastavenie, skontrolujte a zmeňte všetko podľa svojej chuti. Zapnite tému, nastavte funkcie, ak sú, nastavte widgety, zapnite moduly, nastavte v nich, čo treba, pridajte potrebných používateľov, skontrolujte všetky položky menu, pozrite sa, či sú správne linky odkazov a fotiek. A hotovo.

Druhý prípad: okrem obsahu máte veľa modulov, nastavení, údaje registrovaných, výsledky hlasovaní, modul fóra atď.

V tomto prípade nemáte na výber, treba vstúpiť do databázy. Buďte pokojní, nebude to bolieť. 🙂

1. a 2. krok zostanú rovnaké ako vyššie.

Potom vložíme krok 2/2.: export databázy.

Na to potrebujete vstúpiť do aplikácie phpMyAdmin (požiadajte o pomoc svojho poskytovateľa webhostingu, ak neviete, ako to treba urobiť) a tam použite funkciu export databázy.

Kroky 3., 4. a 5. zostávajú tiež rovnaké ako vyššie.

Znova je tu však nejaký extra krok 5/2.: import databázy.

Vstúpte do aplikácie phpMyAdmin v novom webhostingu a použite funkciu import databázy.

Aj 6. krok je taký istý, aj keď teoreticky netreba nastaviť nič, lebo všetko preniesol export-import databázy; ale pre každý prípad všetko skontrolujte.

Už iba jedinú vec ste si neuložili, a to som si naschvál nechala na koniec, lebo je to veľmi dôležité: ak máte vlastný widget typu „Text alebo html“, tak ten si uložte zvlášť (najlepšie ak si ho uložíte na svoj počítač hneď pri vytvorení). Hovorím to z vlastnej, smutnej skúsenosti… 🙂

Pri písaní článku mi pomohol Bossányi Tibor, resp. som sa veľa naučila zo stránok WPML.org.

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *