Konečne ste hotoví s inštaláciou, nastavili ste si svoju tému, napísali prvé príspevky. Medzitým vysvitlo, aké moduly budete potrebovať, aj tie ste si nainštalovali a nastavili. A jedného rána šťastní vstúpite do svojho administračného rozhrania – a úsmev vám primrzne na tvári. V hornej časti obrazovky sa počas noci objavil znervózňujúci žltý pás a v ňom nápis: WordPress verzia 100.000 je dosiahnuteľná Inštalácia aktualizácie jedným klikom teraz! A navyše aj pri menu položke Moduly je zvláštne číslo vo farebnom štvorčeku, a keď si naň kliknete, vyjde najavo, že aj moduly treba aktualizovať.
“Už nikdy nebude mier a pokoj v tomto dome?” – vykríkla tak veľmi často Joeina mama v knihe s názvom Lassie sa vráti domov, a aj ja som cítila niečo podobné, keď sa tento oznam objavil na mojej obrazovke. Samozrejme, nie je každý taký maniak ako ja, mnohým ľuďom neprekážajú tieto oznamy, ale skôr, či neskôr si každý pomyslí, že tie aktualizácie treba spraviť. Veď aj tak je to iba jeden klik, utešujete sa, a počuli ste od známeho, že nový WordPress už vie niečo také, na čo ste dlho čakali, tak aj preto sa to oplatí…
Teraz končí popoludnie s rozprávkami a prišiel čas na trocha techniky. Áno, aktualizácia je naozaj iba jeden klik, ak:
– poznáte údaje k svojmu FTP webhostingu, a
– všetky Vaše súbory a mapy majú atribút 777.
Už zasa niečo po čínsky? Ak nerozumiete vyššie napísanému: tam vám vysvetlím, čo sú to atribúty.
Ak máte atribúty súborov a máp nastavené na 777 (teda každý ich môže čítať, prepísať a spustiť), tak môžete aktualizovať jedným klikom aj WordPress alebo hociktorý iný modul (plugin). Lenže toto nastavenie je veľmi nebezpečné, pretože takto je váš systém oveľa zraniteľnejší a ľahšie sa doňho dostanú osoby, ktoré tam nepatria.
Bezpečné servery (ako aj ten náš) bežia v takzvanom “PHP Safe” móde (toto býval pri používaní modulu NextGen galérie problém), mapy sú v základnom nastavení nastavené ako 755 (každý ich môže čítať a spustiť, ale prepísať ich môže iba vlastník) a súbory majú nastavenie 644 (každý ich môže čítať a vlastník ich môže aj prepísať). Toto je oveľa bezpečnejšie nastavenie, ale takto z administračného rozhrania sa nedajú upravovať súbory a témy WordPressu a nedajú sa ani previesť aktualizácie jedným klikom.
Čo sa dá v takomto prípade robiť?
Máte dve možnosti. Prvou (na prvý pohľad jednoduchšou) možnosťou je, že nastavíte pre všetky WordPress mapy atribút 777, aktualizujete, čo treba a potom ich nastavíte späť na bezpečnejší atribút 755. Je s tým iba jeden problém: atribúty máp pod sebou sa nedajú zmeniť naraz (atribúty súborov áno, je možné si vybrať opciu aj v Podmapách, ale nevzťahuje sa to na mapy) a verte mi, lebo som to raz spravila: je strašne únavné a nudné prestavovať atribúty máp po jednom! Hlavne ak viete, že po aktualizácii ich treba nastaviť späť…
Druhou možnosťou je, že si spravíte bezpečnostnú zálohu webovej stránky (v nasledujúcom príspevku podrobne popíšem, ako sa to robí), skopírujete svoju tému (nájdete ju tu: wp-content/themes/nazovtemy), mapy svojich modulov (tie sa nachádzajú tu: wp-content/plugins), svoje fotografie, videá, zvukové nahrávky z mapy Média (ako predvolený: wp-content/uploads) na svoj počítač (toto musíte spraviť aj tak, keď ste hotoví s nastaveniami), rovnako aj wp-config.php súbor, ktorý ste si vytvorili pred inštaláciou; potom jednoducho skopírujete nový WordPress na webhosting, tým sa prepíšu staré súbory novými. Potom skopírujete naspäť wp-config.php, tému, moduly a mapu Média.
POZOR: ak trvalé odkazy nie sú v polohe predvolených, budete potrebovať jeden skrytý systémový súbor .htaccess a môže sa stať, že ho nevidíte medzi súbormi, hoci je tam. V takom prípade požiadajte svojho poskytovateľa webhostingu, aby vám ho poslali, a aj tento súbor skopírujte spolu s ostatnými na server pri aktualizácii.
Ak sú už nové súbory na serveri, môžete do prehliadača napísať názov svojej webovej stránky. Na obrazovke sa objaví upozornenie, že aj vašu databázu treba aktualizovať, ale to už systém spraví sám, a ak nemáte v blogu niekoľko stoviek príspevkov, prebehne to za niekoľko sekúnd. Potom už môžete pracovať ďalej na novej, aktualizovanej WordPress stránke. Aj v prípade modulov urobte to isté: radšej si ich stiahnite z ich vlastných stránok, rozbaľte ich a jednoducho prepíšte staré súbory novými, ako by ste mali nechať stále atribúty 777 a tým otvor pre škodcov! WordPress je aj v tomto pružný a logický: akonáhle ste skopírovali nové súbory a prihlásite sa do administračného rozhrania, všetko funguje perfektne. Váš blog nezabúda!
Ak by ste chceli upravovať súbory svojej témy (o tom budem veľa písať v časti pre pokročilých), tiež by ste to mali robiť podobne: nastavte súbory témy na 777, prepíšte, čo chcete (napríklad po anglicky napísané správy na slovenské), a keď to máte hotové, tak v prvom rade pomocou programu Total Commander urobte zálohu na svoj počítač, potom nezabudnite nastaviť atribúty súborov témy na 644. Ak chcete vložiť fotku do niektorého príspevku a dostanete chybové hlásenie, vedzte, že mapy médií (predvolene to je mapa wp-content/uploads) sa nedajú prepísať; jednoduchšie je cez FTP nakopírovať vaše fotky, a potom sa na ne odvolávať s celou cestou (napr. https://vasadomena.sk/wp-content/uploads/nazovfotky.jpg).
S touto metódou si asi spôsobíte menšie nepríjemnosti na začiatku vytvárania svojej webovej stránky a aj občas aj neskoršie, keď dostanete oznámenie o novej verzii, ale oplatí sa to, ak na oplátku bude váš systém menej napadnuteľný. Myslím, že ani vy nechcete, aby sa jedného dňa na vašom blogu namiesto vašej stránky objavili turecké oznamy na čiernom pozadí…
* * *
UPDATE (ako hovorí vzdelaný Angličan): Podľa skúseností Anikó Mészáros (keď som skoro dostala infarkt, že kvôli mne sa zničil jej blog): nezabudnite ani na svoje fotky a iné veci v podmape Média. Ak dostanete také chybové hlásenie ako ona, že WordPress nenašiel jednu podmapu, nemajte strach. Asi ide o to, že nie je správne nastavenie Trvalých odkazov. V tom prípade choďte do administračného rozhrania a nájdite v menu pod položkou Nastavenia položku Trvalé odkazy a skontrolujte, či je dobre nastavená. A ak je to potrebné, napíšte svojmu poskytovateľovi webhostingu, aby na webhostingu opravil súbor .htaccess . (Ďakujem, Anikó, že si ma na to upozornila!)
Pridaj komentár