Ako si vybrať pluginy (moduly) na akúkoľvek úlohu

Plugin je software, ktorý rozširuje funkcionalitu WordPress. Vďaka nim môžeš pridávať na tvoj web množstvo funkcií bez znalosti programovania. Ako si vybrať pluginy na akúkoľvek úlohu?

Flexibilitu WordPress si mnohí pochvaľujú. Túto výhodnú vlastnosť spôsobujú 2 veci:

  • samotný systém, ktorý je veľmi stabilný,
  • ale k dispozícii je mnoho pluginov, ktoré napísali a otestovali tisíce používateľov WordPress na celom svete.

Podobne ako pri témach, na internete je k dispozícii veľa bezplatných modulov a niekoľko platených. Je takmer nemožné určiť si cieľ, ktorý by sa vo WordPress nedal vyriešiť. Na moduly (rovnako ako na témy) sa vzťahujú rôzne technické kritériá a predpisy, aby boli funkčné a vyhovovali kritériám redakčného systému WordPress. Moduly, ktoré ich spĺňajú a tvorca si ich zaregistruje, sa dajú nájsť na oficiálnej stránke WordPress.

Tu však musím poznamenať, že bezplatné moduly majú svoje obmedzenia. Práve z ich bezplatnosti vyplýva, že k nim nie je poskytovaná podpora (hoci veľa tvorcov modulov nezištne pomáha používateľom, ako keby si ich výrobok kúpili) a nie je garantované ani to, že budú správne pracovať, že budú robiť presne to, čo očakávaš. A veru, často sa „bijú“ s inými modulmi alebo s témou a spôsobia problém. To sú však zriedkavé prípady – väčšinou môžeš na danú úlohu nájsť veľmi užitočný a hodnotný modul.

Ako si vybrať pluginy?

K tomu potrebuješ trochu angličtiny. Na oficiálnej stránke WordPress prejdi do ponuky Download & Extend (stiahnutia & rozšírenia) a klikni na položku Plugins (teda Moduly), aby si si pozrela úplný zoznam zásuvných modulov, ktorých počet v čase písania tohto článku je 60 013 (a stále rastie).

WordPress má v niektorých prípadoch špecifické použitie slov, napríklad pri vyhľadávaní výrazu webshop nájdeš oveľa menej webshop rozšírení, ako keby si zadala shopping cart (nákupný košík). Pri prvom slove získaš len 198 zobrazení, ale pri druhom 813!

Ako si vybrať pluginy (moduly) na akúkoľvek úlohu – wp-skola

Ako sa rozhodnúť, ktorý je správny plugin?

Na testovanie zásuvných modulov by si mala mať samostatnú stránku WordPress, tzv. pieskovisko. Nainštaluj ešte jednu kópiu systému WordPress do podadresára, nahraj štandardnú šablónu a niekoľko príspevkov s textom lorem ipsum a potom môžeš začať testovať.

Stiahni si rozšírenia, ktoré chceš vyskúšať, z WordPress.org vo formáte .zip do počítača. Potom sa prihlás do adminu svojho webu a v časti Rozšírenia -> Pridať nové si vyber možnosť Nainštalovať. Takto môžeš súbor .zip nahrať hneď, nemusíš sa trápiť s jeho rozbaľovaním a nahrávaním cez FTP.

Po inštalácii si modul aktivuj, nájdi možnosti jeho nastavenia (môže sa pre ne vytvoriť samostatná položka menu alebo sa uložia pod položku menu Nastavenia a niekedy sa môžu dostať aj na iné miesto) a vyskúšaj ho. Ak nie je dobrý, ak nerobí presne to, čo chceš, deaktivuj ho, vymaž a nájdi si iný. Neoplatí sa „hrabať“ v jeho kódoch, pretože určite existuje iný, podobný, ktorý ti vyhovuje.

Pomocou charakteristických kľúčových slov môžeš moduly vyhľadávať nielen na oficiálnej stránke WordPress, ale aj priamo z Nástenky. Znova pod položkou menu Moduly -> Pridať nový, napísaním kľúčových slov do políčka Hľadať moduly.

nástenka hľadania pluginu, ako si vybrať pluginy – wp-skola

Vyber si modul zo zoznamu výsledkov vyhľadávania. Klikni na tlačidlo Nainštalovať, ak si si istá, že potrebuješ práve tento modul alebo klikni na možnosť Podrobnosti. Objaví sa ti „lightbox“ okno (čiže obsah okna zostane svetlý a pozadie za ním stmavne), v ktorom si môžeš prečítať popis modulu, často kladené otázky a iné informácie (ako na oficiálnej stránke WordPress). A potom ho môžeš nainštalovať.

Ak ešte nerozumieš tomu, o čom som písala, alebo chceš, aby som ťa naučila ako spravovať webstránku vo WordPress, tak si môžeš objednať službu výučby spravovania webu.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *